Uluslararası Finans

İşletmeciliğin ana amacı netice itibariyle “finansal amaca” dayanır. İşletmeler uygun koşullar ile finansman sağlayıp doğru alanlara yatırım yapmak isterler. Buna ek olarak; küreselleşen işletmecilik bağlamında artık her bir işletme, dünyanın her bir noktasındaki gelişmeden her an haberdar olup, politikalarını da ona göre ayarlamak durumunda. Klasik finans anlayışını, “uluslararası” olarak ele almak zaruri hale gelmiştir.

Birbirine ortak finansal enstrümanlarla bağlanmış küresel finansal yapı birçok üniversite mezununa önemli kariyer fırsatları sunuyor. Ancak bu fırsatlar sade işletme, ekonomi, mühendislik vb eğitimi almış lisans mezunları için dahi sınırlı kalıyor. Yüksek lisans eğitimi ile öğrenciler; tüm uluslararası finansal kuruluşların yanısıra, IBM, General Motors, LG, General Electric, Coca Cola, MAN vb. birçok çokuluslu firmanın finansal yönetim anlayışlarını vakalar eşliğinde öğrenirken; New York Borsası, Singapur Borsası, Şikago Emtia Borsası dahil birçok piyasayı en doğru şekilde kavrayacaklardır. Son dönemde öne çıkmış olan ve finansal kriz ile bağlantılı sayılan hedge fonlar, mortgage ürünleri, CDS vb finansal araçlar artık uluslararası finansın ana konusu durumundadır. Türkiye’de işletmeler, her an şirket birleşmeleri, uluslararası finansal dalgalanmalar, yeni finansal ürünler, uluslararası sermaye akımları, merkez bankası etkilerini de içeren konularda bilgi sahibi olma durumundadır.

Uluslararası Finans alanında yüksek lisans yapanlar şu farklı motivasyonlara sahiptirler:

Finansal yönetici olmaya adaydır
Uluslararası finans alanında iyi bir yüksek lisans eğitimi alan mezunlar; her türlü finans kurumunda üst düzey yönetici olmaya adaydır, her türlü reel sektör işletmesinin finansal yöneticisi olmaya adaydır. Küresel finansal yapıyı ve finansal ürünleri çok iyi anlayarak, yerelde çalıştığınız kurumda yeni ürünlerin geliştirilmesi için çalışmalarda bulunabilirsiniz.

Küresel finans şirketlerinde kariyer yapabilirsiniz
Yetkin teorik ve pratik bilginiz sayesinde küresel finans şirketlerinde önemli görevlere getirilebilirsiniz.

Akademik kariyer için uygun bir başlangıç yapabilirsiniz
Bu alanda akademik bir kariyer planlıyorsanız, ilk adım olarak bu ölçekte kapsamlı bir yüksek lisans programına katılarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Finans alanında doktora yapmanız için gerekli altyapı en iyi şekilde sağlanmaktadır.

BİLGİ FARKI

BİLGİ Uluslararası Finans Yüksek Lisans Programı’nı farklı kılan unsurlar şunlardır:

  • Finansal Modelleme, Faiz Teorisi, Analiz ve Raporlama, Risk Yönetimi, Uluslararası Finansal Yönetim ve Dış Ticaret gibi çok geniş yelpazeden derslere müfredatta yer vermesi.
  • Piyasaları sadece makroekonomik değil finansal boyutlarıyla da değerlendirebilecek bir bakış açısı kazandırması.
  • Finans alanında bugüne kadar verdiği yüksek lisans eğitimleri ve profesyonel eğitimler ile piyasada bir marka haline gelmesi.
  • Akademisyen ve profesyonellerden oluşan seçkin bir kadro ile eğitim vermesi.
  • Öğrenci değişim programı ile eğitimin bir bölümünü yurt dışında gerçekleştirme imkanına sahip olma.